środa, 13 listopada 2013

Znam znaczenie, ale czy umiem wypowiedzieć?

Jak często zdarza się, że znasz znaczenie danego słowa, ale nie wiesz jak je wypowiedzieć? Śmiem twierdzić, że wiele osób ma ten problem. Jest on spowodowany faktem, że ucząc się nowych słówek wiele osób po prostu nie sprawdza ich wymowy, a przecież jest to kluczowa część podczas nauki języka obcego.

Zobaczmy jak to wygląda w praktyce. Za przykład wykorzystajmy użyte już słowo 'contributed'. Z pomocą słownika Longmana, znamy już znaczenie tego słowa:


contribute - to help to make something happen; Alcohol contributes to 100,000 deaths a year in the US.; przyczyniać się do


Pomimo, iż jest to darmowy słownik online, niestety nie znajdziemy tutaj wymowy wszystkich słów. Ale Internet jest ogromnym źródłem informacji i do nauki wymowy wykorzystamy inne strony. 
Dla osób, które znają transkrypcję fonetyczną, polecam stronę, na której znajdziemy zapis fonetyczny wymowy danego słowa. Jest tam oczywiście plik dźwiękowy z wymową, ale proponuję najpierw próby samodzielnego 'rozszyfrowania' sposobu wymawiania słowa. 


I tak oto, trafiamy na następującą transkrypcję:  (kn-trbyt). Wszystko wydaje się oczywiste, ale naszym słowem wyjściowym było słowo 'contributed', na stronie natomiast znajdujemy transkrypcję i wymowę bezokolicznika 'contribute'. Co zrobić w takiej sytuacji? Na stronie z darmowym słownikiem wymowy znajdziemy formę czasownika, która nas interesuje. Na powyższej stronie możemy usłyszeć wymowę brytyjską oraz amerykańską. Dobrym przykładem, aby to udowodnić jest wpisanie słowa 'can't'. Najpierw słyszymy wymowę brytyjską, a później amerykańską.
Warto pamiętać o sprawdzaniu wymowy słów, których się uczymy. W wielu przypadkach może dojść do nieporozumień i nieprzyjemnych sytuacji, gdy myśląc, że wypowiadamy słowo we właściwy sposób popełnimy tak zwaną gafę. Warto bowiem wiedzieć, że w każdym języku występują homonimy (homofony i homogramy), o których możemy przeczytać po polsku na stronie portalu onet.pl oraz po angielsku na stronie portalu Wikipedia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz